Jak wygląda wizyta u optometrysty?

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, o które warto dbać od najmłodszych lat. Jeśli masz nawracające bóle głowy przy czytaniu, rozmazuje Ci się obraz, pieką lub łzawią Twoje oczy, to przyszedł najwyższy czas na to, aby zbadać swój wzrok. Możesz skorzystać z pomocy optometrysty w Rzeszowie. Czym zajmuje się ten specjalista? Jak wygląda wizyta i jak do niej się przygotować? Przeczytaj nasz artykuł!

Czym zajmuje się optometrysta?

Optometrysta to zawód medyczny odpowiedzialny za korekcję wad wzroku, wstępne diagnozowanie i odpowiednie postępowanie w przypadku chorób oczu oraz rehabilitacji i usprawniania działania układu wzrokowego. Specjalista ten przeprowadza badanie wzorku, przygotowuje plan terapii, dobiera okulary i soczewki kontaktowe, stara się poprawić jakość widzenia. W tym miejscu warto zaznaczyć, że optometrysta nie leczy takich chorób jak jaskra czy zaćma, nie przeprowadza zabiegów chirurgicznych, a także nie usuwa ciał obcych z gałki ocznej. W takich przypadkach może jedynie skierować do lekarza okulisty.

Badanie optometryczne – Jak wygląda?

Wybierając się na wizytę do optometrysty, należy zabrać ze sobą aktualne noszone okulary lub soczewki kontaktowe. Jeśli posiadasz aktualne wyniki badań lub pozostałą dokumentację medyczną, to miej je przy sobie, ponieważ mogą być istotne w trakcie stawiania diagnozy lub w procesie leczenia. Na wizycie w gabinecie specjalista może nam zadać szereg pytań dotyczących np.:

  • Obecnych okularów i tego, jak się w nich czujemy,
  • Czy przyjmujemy jakiekolwiek leki? Jeśli tak, to może poprosić o ich nazwy i dawkowanie,
  • Czy miewamy bóle głowy, jak długo korzystamy z komputera, jaką pracę wykonujemy, czy jesteśmy aktywni fizycznie.

W trakcie badania są wykonywane różne testy i pomiary, które oceniają nasz stan ogólny wzroku. Przede wszystkim bada się ostrość widzenia, wadę wzroku, ciśnienie śródgałkowe oraz ruch gałek ocznych czy akomodację. Ocenę narządu wzroku dokonuje przy użyciu takich urządzeń jak foropter, tonometr czy skiaskop. Badanie jest bezbolesne i nie ma się czego obawiać. Jeśli do tej pory jeszcze nigdy nie byłeś w gabinecie u optometrysty, to sprawdź ten link.

Kiedy udać się na badanie?

Na badanie wzroku u optometrysty można umówić się, gdy zależy nam na skorygowaniu naszych soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych. Jeśli Twój wzrok gwałtownie pogorszył się lub miewasz częste bóle głowy, to wizyta jest jak najbardziej wskazana. W przypadku poważniejszych objawów takich jak stan zapalny, bóle oczu lub zawroty głowy, to Twój wzrok powinien sprawdzić okulista. Na badanie wzroku można umówić się na terenie Rzeszowa w Zakładzie optycznym Opticus.

Optometrysta w Rzeszowie 

Kluczem do prawidłowego funkcjonowania wzroku jest profilaktyka, a przede wszystkim regularne badanie. Dlatego o nasze oczy należy dbać systematycznie, nie tylko wtedy, gdy pojawi się nagle choroba. Wczesne wykrycie schorzenia daje największe szanse na wyleczenie i powrót do zdrowia.