Jak optometrysta dobiera moc soczewek okularowych?

Codziennie nosisz okulary, ale podczas ważnych uroczystości lub na wakacjach chcesz odpocząć od nich i zastąpić je soczewkami kontaktowymi? Zanim zdecydujesz się na taką zmianę, warto wiedzieć, w jaki sposób optometrysta dobiera ich moc. Za pomocą badania można ocenić właściwą ich wartość, które są nieco inne od zwykłego doboru szkieł okularowych. Jak wygląda dobór soczewek kontaktowych w Rzeszowie? 

Przebieg badania wzroku 

Soczewki kontaktowe można zakupić w wielu sklepach i nie potrzeba recepty. Są popularne w galeriach handlowych, drogeriach czy w sklepach internetowych. Jednak to nie zwalnia nas z konieczności zbadania wcześniej naszego wzroku pod kątem doboru odpowiednich szkieł.

Jak wygląda badanie? 

Moc soczewek różni się od mocy soczewek okularowych. Warto o tym wiedzieć i nie sugerować się receptą na okulary. Osoby, które chcą zacząć je nosić, powinny najpierw udać się na badanie wzroku. Lekarz okulista określa odpowiednią moc, krzywiznę i średnicę soczewki. Warto wspomnieć, że nie każdy pacjent będzie mógł je nosić. Przeciwwskazaniem będzie m.in. zespół suchego oka, alergie, cukrzyca lub infekcje oczu. Nie każdy organizm produkuje wystarczającą ilość łez, aby mogły dodatkowo nawilżyć nasze oczy. Okulista lub optometrysta wykonuje szczegółowe badania i ocenia nasz narząd wzroku. Decyduje także, czy pacjent może nosić soczewki kontaktowe lub zwykłe okulary. Specjalista wykonuje następujące badania:

  • Badanie ostrości wzroku – polega na sprawdzeniu ostrości widzenia z różnych odległości. Specjalista wskazuje na literki i cyfry na tablicy Snellena, a pacjent odczytuje, co przed chwilą zobaczył, 
  • Komputerowe badanie wzroku – badanie obiektywne, na podstawie wyniku z tego badania optometrysta przeprowadza dobór korekcji okularowej,
  • Badania w lampie szczelinowej – ocenie podlega tęczówka, rogówka, spojówka gałkowa i powiekowa oraz soczewka, 
  • Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego – nie należy do przyjemnych badań, ciśnienie mierzy się przy pomocy tonometru, polega na uderzeniu rogówki powietrzem, które odpowiednio je odkształca. 

Jakie soczewki kontaktowe wybrać?

Decyzję o wymianie okularów na soczewki należy podjąć rozsądnie. Dotyczy to także osób, które bardzo dobrze znają swoją wadę wzroku. Nie powinno dobierać się ich na własną rękę, a udać się do odpowiedniego specjalisty, który pomoże nam w tym. Po zbadaniu zdrowia gałek ocznych, można przejść do wyboru soczewek kontaktowych. Wyróżnia się soczewki: 

  • Toryczne (cylindryczne) – korygują astygmatyzm, 
  • Multifokalne – korygują starczowzroczność, zapewniają ostre widzenie przedmiotów z bliska i z daleka, 
  • Sferyczne – przeznaczone dla krótkowidzów (minusy) oraz dalekowidzów (plusy), potrafią skorygować bardzo wysoką wadę wzroku (od -25 do +25 D). 

Dobór soczewek kontaktowych w Rzeszowie 

Perspektywa wymiany okularów na soczewki kontaktowe jest bardzo kusząca i obecnie coraz więcej osób podejmuje taką decyzję. Odpowiednio dobrane potrafią zapewnić nam wysoki komfort widzenia. Więcej informacji znajdziesz tutaj.