Bezinwazyjna metoda pomiaru kształtu rogówki

Topografia rogówki

Topografia rogówki to bezinwazyjne badanie, na podstawie którego specjalista może ocenić ewentualne nieprawidłowości w kształcie rogówki. Pomaga w dopasowaniu soczewek twardych oraz w doborze soczewek miękkich.

Czym jest topografia rogówki?

Jest to całkowicie bezpieczna i bezinwazyjna metoda pomiaru kształtu rogówki. Polega ona na utworzeniu komputerowej mapy rogówki, która obrazuje jej krzywizny. Na podstawie topografii rogówki specjalista może ocenić ewentualne nieprawidłowości w kształcie rogówki.

Do czego służy topografia rogówki?

Badanie topografii rogówki jest niezbędne przy diagnozie stożka rogówki oraz dopasowaniu soczewek twardych np. do korekcji stożka rogówki lub przy dopasowaniu soczewek ortokeratologicznych. Pomiar topografii rogówki ułatwia również dobór soczewek miękkich oraz jest wykorzystywany w chirurgii refrakcyjnej.

Jak wygląda badanie?

Pomiar jest całkowicie bezbolesny i bezinwazyjny. Pacjent opiera brodę i czoło na podpórce naprzeciw oświetlonej czaszy, pokrytej czarnymi pierścieniami, które odbijają się na rogówce badanego. Pacjent jest instruowany by podczas badania patrzył na światełko w centrum i starał się nie mrugać. Odbicia pierścieni w rogówce są rejestrowane i analizowane, a na podstawie ich zniekształceń komputer tworzy kolorową mapę rogówki, która jest analizowana przez specjalistę.

Zarezerwuj wizytę online

Skorzystaj z formularza aby umówić wizytę u optometrysty.

Loading...