Czym kierować się przy wyborze okularów przeciwsłonecznych?

Okulary przeciwsłoneczne nosi się głównie w porze letniej. Warto pamiętać, że zimą także należy dbać o swój wzrok i mieć je zawsze pod ręką. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie nam komfortu noszenia i jednocześnie ochrony przed promieniami słonecznymi o każdej porze roku. Jaki model wybrać? Czym się kierować? Gdzie można dobrać okulary przeciwsłoneczne w Rzeszowie? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule.

Zadbaj o dobry filtr przeciwsłoneczny 

Głównym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochranianie oczu przed promieniowaniem UVA i UVB. W związku z tym, kupując nowe okulary, należy sprawdzić, czy konkretny model ma odpowiednią informację o filtrze przeciwsłonecznym – UV 400.  Wersje, które go nie posiadają, mogą stanowić dla nas zagrożenie. Zazwyczaj jest umieszczona obok wartości filtra. Skala prezentuje się następująco: 

  • 0 – szkło przepuszcza 80-100% promieni słonecznych, 
  • 1 – soczewka wpuszcza około 40-80% promieniowania, sprawdzi się w miejscach o stałym oświetleniu,  
  • 2 – filtr przepuszcza 20-40% światła, idealna do miejsc, w których natężenie światła jest umiarkowane,
  • 3 – umożliwia przedostanie się około 10-20% promieni świetlnych do oka, są zalecane dla kierowców, 
  • 4 – przepuszcza tylko 2-10% światła, dla wczasowiczów, którzy spędzają wakacje nad morzem. 

Kolor szkła ma znaczenie 

W wyborze odpowiednich okularów przeciwsłonecznych bardzo ważnym aspektem jest kolor soczewek. Intensywność barwy zabezpiecza przed oślepieniem i zapewnia dodatkową ochronę. Wyróżnić można najpopularniejsze odcienie soczewek w okularach przeciwsłonecznych: 

  • Brąz – idealne dla wrażliwych oczu, pochłaniają niebieskie światło, w związku z tym może polepszyć się ostrość i głębia widzenia, a oczy nie męczą się, 
  • Róż i czerwień – poprawiają kontrast, nie męczą oczu, 
  • Żółć i pomarańcz – polecane dla kierowców i sportowców, którzy uprawiają sporty ekstremalne, zwłaszcza w te dni, gdy pogoda nikomu nie dopisuje.  

Modne i wygodne oprawy okularów przeciwsłonecznych

Okulary to modny gadżet, który powinien chronić przed promieniowaniem ultrafioletowym, ale i też prezentować się efektownie. W związku z tym należy pamiętać o doborze opraw do owalu naszej twarzy. Im bardziej jest eliptyczna, to okulary powinny być prostokątne i na odwrót. Dla wyszczuplenia rysów twarzy można wybrać okulary w kształcie kociego oka. 

Szukasz okularów przeciwsłonecznych w Rzeszowie?

Odpowiedni wybór okularów przeciwsłonecznych ma duże znaczenie dla naszego zdrowia i komfortu. Te, które nie posiadają odpowiednich filtrów, mogą przyczynić się do pogorszenia naszego narządu wzroku, a skutki tego będą widoczne z upływem czasu. Pamiętaj, że w salonie optycznym możesz liczyć na konsultację ze specjalistą.