Zbadaj dobrze swój wzrok

Optometria

Co to jest Optometria?

(gr. optos = widziany, metreo = mierzenie)

Optometria to dziedzina wiedzy stosowanej, która zajmuje się: ochroną, usprawnianiem, zachowaniem i rozwojem procesu widzenia.

Kim jest optometrysta?

Zgodnie z międzynarodową definicją z 1993 roku przyjętą przez Międzynarodowe Porozumienie Optometryczne i Optyczne:

OPTOMETRYSTA to autonomiczny, nauczany i regulowany zawód, należący do systemu ochrony zdrowia, a osoba wykonująca ten zawód praktykuje w zakresie badania refrakcji i zaopatrzenia w pomoce wzrokowe, a także wstępnego diagnozowania i odpowiedniego postępowania w przypadku chorób oczu oraz rehabilitacji układu wzrokowego.

Ta definicja jest ogólną dla optometrii na świecie, a szczegółowy zakres czynności określany jest w poszczególnych krajach w zależności od sytuacji prawnej. W Polsce- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 10 grudnia 2002 (Dz.U.Nr 222 poz.1868) obowiązuje od dnia 01.01.2003 roku.

Jakie są zadania zawodowe optometrysty?

 • dobieranie i przepisywanie okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych;
 • badanie podstawowych funkcji wzrokowych takich jak: widzenie przestrzenne, ostrość wzroku, widzenie obuoczne, ruchy oczu, pole widzenia;
 • udzielanie porad związanych ze stanem narządu wzroku, takich jak: pielęgnacja soczewek kontaktowych, dbałość o wzrok, ergonomia widzenia oraz bezpieczeństwo oczu w miejscu pracy,
 • wykrywanie i diagnozowanie zaburzeń ruchów gałki ocznej i wad widzenia obuocznego oraz planowanie i realizowanie indywidualnej terapii wzrokowej;
  udzielanie pacjentom porad z zakresu ćwiczeń wzrokowych służących poprawie koordynacji ruchów gałek ocznych, funkcji akomodacji, konwergencji czy fikacji;
 • konsultowanie się z okulistami lub innymi specjalistami ochrony zdrowia i kierowanie do nich pacjentów, jeżeli niezbędne jest dodatkowe leczenie.

Optometrysta czy okulista?

Okulista jest to lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób oczu. Zatem do niego należy się udać w momencie gdy coś nam wpadnie do oka, lub w przypadku urazów czy chorób oczu takich jak: zaćma, jaskra, zapalenie spojówek itp. Do okulisty skierować nas może również optometrysta w momencie w którym zauważy jakąś nieprawidłowość. Optometrysta z kolei specjalizuje się w badaniu wad wzroku i doborze soczewek kontaktowych. Dlatego jeśli zależy nam na dokładnym i profesjonalnym doborze odpowiedniej korekcji, powinniśmy udać się do wykwalifikowanego optometrysty, który ukończył odpowiednie studia w tym zakresie.

Co jest sygnałem, że należy skorzystać z usług optometrysty?

 • pogorszenie widzenia niespowodowane chorobą oczu,
 • rozmazywanie się obrazu po mrugnięciu,
 • dolegliwości wzrokowe przy pracy z bliska i  dwojenie obrazu,
 • nieostre widzenie w soczewkach,
 • dyskomfort w czasie noszenia okularów lub soczewek.

Najczęściej zadawane pytania

Jeśli jeszcze nie jesteś przekana/y czy badanie u optometrysty jest dla Ciebie przejrzyj poniższe najczęściej zadawane pytania przed wykonaniem badania.

Zarezerwuj wizytę online

Skorzystaj z formularza aby umówić wizytę u optometrysty.

Loading...