Zbadaj dobrze swój wzrok
Co to jest Optometria?
(gr. optos = widziany, metreo = mierzenie)
Optometria to dziedzina wiedzy stosowanej, która zajmuje się: ochroną, usprawnianiem, zachowaniem i rozwojem procesu widzenia.
Kim jest optometrysta?
Zgodnie z międzynarodową definicją z 1993 roku przyjętą przez Międzynarodowe Porozumienie Optometryczne i Optyczne:
OPTOMETRYSTA to autonomiczny, nauczany i regulowany zawód, należący do systemu ochrony zdrowia, a osoba wykonująca ten zawód praktykuje w zakresie badania refrakcji i zaopatrzenia w pomoce wzrokowe, a także wstępnego diagnozowania i odpowiedniego postępowania w przypadku chorób oczu oraz rehabilitacji układu wzrokowego.
Ta definicja jest ogólną dla optometrii na świecie, a szczegółowy zakres czynności określany jest w poszczególnych krajach w zależności od sytuacji prawnej. W Polsce- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 10 grudnia 2002 (Dz.U.Nr 222 poz.1868) obowiązuje od dnia 01.01.2003 roku.
Jakie są zadania zawodowe optometrysty?
- dobieranie i przepisywanie okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych;
- badanie podstawowych funkcji wzrokowych takich jak: widzenie przestrzenne, ostrość wzroku, widzenie obuoczne, ruchy oczu, pole widzenia;
- udzielanie porad związanych ze stanem narządu wzroku, takich jak: pielęgnacja soczewek kontaktowych, dbałość o wzrok, ergonomia widzenia oraz bezpieczeństwo oczu w miejscu pracy,
- wykrywanie i diagnozowanie zaburzeń ruchów gałki ocznej i wad widzenia obuocznego oraz planowanie i realizowanie indywidualnej terapii wzrokowej;
udzielanie pacjentom porad z zakresu ćwiczeń wzrokowych służących poprawie koordynacji ruchów gałek ocznych, funkcji akomodacji, konwergencji czy fikacji; - konsultowanie się z okulistami lub innymi specjalistami ochrony zdrowia i kierowanie do nich pacjentów, jeżeli niezbędne jest dodatkowe leczenie.
Optometrysta czy okulista?
Okulista jest to lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób oczu. Zatem do niego należy się udać w momencie gdy coś nam wpadnie do oka, lub w przypadku urazów czy chorób oczu takich jak: zaćma, jaskra, zapalenie spojówek itp. Do okulisty skierować nas może również optometrysta w momencie w którym zauważy jakąś nieprawidłowość. Optometrysta z kolei specjalizuje się w badaniu wad wzroku i doborze soczewek kontaktowych. Dlatego jeśli zależy nam na dokładnym i profesjonalnym doborze odpowiedniej korekcji, powinniśmy udać się do wykwalifikowanego optometrysty, który ukończył odpowiednie studia w tym zakresie.
Co jest sygnałem, że należy skorzystać z usług optometrysty?
- pogorszenie widzenia niespowodowane chorobą oczu,
- rozmazywanie się obrazu po mrugnięciu,
- dolegliwości wzrokowe przy pracy z bliska i dwojenie obrazu,
- nieostre widzenie w soczewkach,
- dyskomfort w czasie noszenia okularów lub soczewek.
Najczęściej zadawane pytania
Jeśli jeszcze nie jesteś przekana/y czy badanie u optometrysty jest dla Ciebie przejrzyj poniższe najczęściej zadawane pytania przed wykonaniem badania.
Zarezerwuj wizytę online
Skorzystaj z formularza aby umówić wizytę u optometrysty.