6 wskazówek, jak dbać o wzrok

Oczy to nasze okno na świat, o które warto zadbać w każdym wieku. Praca przed komputerem, siedzący tryb życia, zła dieta czy nieodpowiednia ilość snu nie sprzyjają prawidłowemu widzeniu. Jak zadbać o nasz narząd wzroku? Gdzie w Rzeszowie można wykonać badanie wzroku? Podpowiemy w tym artykule. 

Zwróć uwagę na dietę

Zbilansowana dieta, bogata w cenne minerały i witaminy jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania Twoich oczu. Jaką dietę stosować, aby zadbać o wzrok? Przede wszystkim powinna być bogata w witaminy A, E i C, a także w kwasy Omega-3 i -6. Ważnym składnikiem, który wspomaga pracę narządu wzroku, jest luteina. Dzięki tym mikro i makroelementom nasze oczy są w stanie utrzymać dobrą kondycję oraz “sokoli” wzrok. W jakich produktach można znaleźć te składniki? Niewątpliwie głównym źródłem będą owoce i warzywa – cytrusy, groszek, brokuły, marchew, jagody, orzechy, łosoś czy śledzie. 

Regularna wizyta na badaniach wzroku 

Wzrok należy badać regularnie, aby mieć pod kontrolą potencjalne schorzenia, a nie tylko wtedy, gdy coś się dzieje z naszymi oczami. Jeśli zauważysz niepokojące objawy takie jak:

  • pieczenie oczu, 
  • łzawienie, 
  • suchość oka, 
  • ból głowy, 

Skonsultuj się z lekarzem specjalistą. Nie należy tego bagatelizować, a systematycznie zgłaszać się na badania wzroku.

Noś okulary z filtrem 

Wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że o okularach słonecznych powinniśmy pamiętać nie tylko latem. Szła powinny posiadać filtr 400, który chroni przed promieniowaniem UVA i UVB. Nosząc je, zmniejszamy ryzyko rozwoju dużo poważniejszych schorzeń, takich jak np. zaćma. Natomiast pracując przed komputerem, wybierz okulary z antyrefleksem, który niweluje odblaski i zwiększa jasność widzenia, a także kontrast.

Wysypiaj się 

Twój wzrok pracuje nieustannie przez kilkanaście godzin w ciągu dnia. W związku z tym niewłaściwa ilość snu i odpoczynku może przyczynić się do nadwrażliwości na światło oraz spowodować zaburzenia ostrości widzenia. Pierwsze oznaki niewyspania się można zauważyć właśnie na twarzy. Mowa o cieniach pod oczami, opadaniu powiek czy przekrwionych oczach. Długotrwale występujące objawy mogą przyczynić się do powstania zespołu suchego oka. Dlatego, aby zadbać o nasz wzrok, należy wysypiać się od 7 do 9 godzin dziennie, a także dużo odpoczywać. 

Stwórz otoczenie sprzyjające oczom 

Aby zwiększyć ochronę swoich oczu, należy stworzyć sobie sprzyjające otoczenie w domu, jak i w miejscu pracy. W związku z tym warto: 

  • Dopasować poziom oświetlenia, 
  • Używać filtrów, które blokują niebieskie światło na sprzętach elektronicznych, 
  • Unikać klimatyzacji, 
  • Pamiętać o ergonomii i utrzymywać odpowiednią odległość między monitorem a naszym wzrokiem (około 50 cm). 

Chcesz wykonać badanie wzroku w Rzeszowie ?

Każdy z nas może poprawić jakość widzianych obiektów dookoła. Wprowadzając zdrowe nawyki, można zwiększyć swoją szansę na lepszy wzrok, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia potencjalnych schorzeń. Kluczowe jest regularne badanie wzroku np. w Rzeszowie. Jeśli chcesz wykonać rutynową kontrolę swoich oczu, dowiedz się więcej na naszej stronie internetowej.