Wpływ cukrzycy na wzrok

Cukrzyca ma ogromny wpływ na wzrok m.in. może powodować pogorszenie widzenia. Jednak najczęściej wzrok w cukrzycy można utracić przez retinopatię cukrzycową. Aby cieszyć się dobrym wzrokiem, należy utrzymać stabilny poziom cukru, trójglicerydów i cholesterolu LDL we krwi, a także ciśnienia tętniczego. Jak dbać o wzrok przy cukrzycy? Jakie są przyczyny pogarszającego się wzroku podczas tej choroby? Czym się to objawia? Czy można przebadać swoje oczy u okulisty np. w Rzeszowie? Odpowiedzi znajdą się w poniższym artykule. 

Jak cukrzyca wpływa na nasze oczy? 

Cukrzyca jest jedną z najpopularniejszych chorób XXI wieku i obejmuje znaczną część społeczeństwa. Jej wpływ na nasze oczy jest bardzo negatywny, ponieważ dotyka jeden z najważniejszych narządów zmysłów w ciele człowieka.  Bez niego nie jesteśmy w stanie większości rzeczy wykonać. Ta choroba cywilizacyjna jest odpowiedzialna za pogorszenie widzenia, a w dalszej konsekwencji za całkowitą i nieodwracalną utratę wzroku. 

Dlaczego wzrok pogarsza się przy cukrzycy? – przyczyny 

Ciągle pogarszający się wzrok przy cukrzycy wynika z jej zaawansowanych powikłań. Najwięcej przypadków związanych jest z zaburzeniem ostrości widzenia. W wyniku cukrzycy może dojść do pojawienia się  retinopatii cukrzycowej, a także obrzęku plamki żółtej. Są to najcięższe powikłania wzroku przy postępującej cukrzycy. Do następnych można wymienić zaćmę i jaskrę wtórną. Wyróżnić można 4 główne powikłania narządu wzroku w przypadku wystąpienia cukrzycy: 

Retinopatia cukrzycowa

Występuje najczęściej wśród pacjentów i przyjmuję najcięższą formę powikłań cukrzycowych. Jeśli chory traci wzrok, to głównie z tego powodu. Polega na stopniowym uszkadzaniu naczyń krwionośnych, które odżywiają siatkówkę oka. Za wszystko odpowiada zbyt wysoki poziom cukru we krwi, czyli hiperglikemia. To prowadzi do uszkodzenia naczyń, które zrastają się i przestają zaopatrywać część siatkówki. Ponadto, stają się bardzo kruche i mogą doprowadzić do wylewu krwi, a przy tym dewastować skomplikowaną i delikatną strukturę siatkówki. To z kolei prowadzi do wylewów krwi. W ostateczności niedokrwiona siatkówka może wytwarzać kruche naczynia, które będą wrastać się w nią, uszkadzając ją podwójnie – wylewami oraz wrastaniem.

Cukrzycowy obrzęk plamki żółtej

Jest powiązany z retinopatią cukrzycową i polega na gromadzeniu się płynu w części siatkówki odpowiedzialnej za widzenie centralne. Mowa tu o plamce żółtej. Jeśli w tym miejscu odwarstwi się siatkówka, to stopniowo pogarsza się nasza ostrość wzroku. Nie jesteśmy w stanie zobaczyć ostrych konturów przedmiotów, rysów twarzy, tekstu. Brak jakiejkolwiek reakcji i próby leczenia może prowadzić do trwałej utraty wzroku.

Jaskra wtórna

Jest to powikłanie cukrzycy pozasiatkówkowe. Jej główną przyczyną jest występowanie nieprawidłowego wysokiego ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Ta choroba polega na uszkodzeniu wewnątrzgałkowego nerwu wzrokowego. Jest on odpowiedzialny za przekazywanie informacji z siatkówki do mózgu. Jednym z jej poważniejszych powikłań jest całkowita utrata wzroku. Pacjenci ze zdiagnozowaną cukrzycą typu II mają dwukrotnie większe szanse na wystąpienie u nich tej choroby.

Zaćma

To najłagodniejsza choroba narządu wzroku w przypadku wystąpienia cukrzycy. Soczewka oka ulega zmętnieniu, co powoduje zaburzenie ostrości widzenia, ponieważ do wnętrza siatkówki nie dociera odpowiednia ilość światła. 

Potrzebny okulista od zaraz? 

Objawy uszkodzenia wzroku są podchwytliwe i w żaden sposób nie są specyficzne. Głównie objawiają się nierównomiernym widzeniem, czasem podwójnym, mogą pojawiać się błyski świetlne lub ból w oku. Gdy zauważymy takie objawy u siebie lub nasi najbliżsi nam o tym powiedzą, warto udać się do okulisty np. w Rzeszowie i załagodzić temu schorzeniu. Największe znaczenie ma utrzymywanie stałego i niskiego poziomu cukru, prawidłowych wartości trójglicerydów, cholesterolu oraz ciśnienia tętniczego. W związku z tym, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to sprawdź naszą stronę internetową.