Z miesiąca na miesiąc przybywa chętnych, którzy podejmują decyzję o zastąpieniu okularów korekcyjnych, wygodniejszymi w użytku soczewkami kontaktowymi. Osoby nie mające do tej pory styczności ze szkłami kontaktowymi, bardzo często zupełnie nieświadomie popełniają wiele błędów w trakcie noszenia, co w efekcie nie tylko obniża komfort ich użytkowania, ale także w dużym stopniu szkodzi oczom. Zastanawiasz się, o jakich złych nawykach mowa? Jakich błędów w tym konkretnym przypadku należy unikać?
Soczewki kontaktowe – dyskretna korekta wady wzroku
Wymiana tradycyjnych okularów na soczewki kontaktowe niesie ze sobą wiele korzyści. Na ich zakup decydują się zazwyczaj ci, którzy chcą w niewidoczny sposób skorygować swoją wadę wzroku, tak by poza nimi o jej istnieniu nie wiedziała żadna inna przypadkowo napotkana osoba. Szkła kontaktowe to doskonałe rozwiązanie zarówno dla krótkowidzów i dalekowidzów, jak i astygmatyków. Co więcej soczewki są niezwykle komfortowe w noszeniu, do tego stopnia, że niektórzy użytkownicy bardzo często zapominają o ich zdjęciu na noc.
Decydując się na szkła kontaktowe warto jest uprzednio dowiedzieć się, jak w prawidłowy sposób należy się z nimi obchodzić. Niewłaściwe korzystanie z soczewek może bowiem powodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości, zagrażających zdrowiu naszym oczom. Zaliczamy do nich między innymi: pogorszenie ostrości widzenia, swędzenie i pieczenie oczu, podrażnienie i suchość oczu, światłowstręt, nadmierne łzawienie, uczucie piasku pod powiekami itp. Jak skutecznie przestrzegać się przed wystąpieniem wyżej wymienionych problemów ze wzrokiem? Najprostszym sposobem jest poznanie najczęściej popełnianych błędów przez użytkowników soczewek kontaktowych, oto one.
Podstawowe błędy popełniane przez osoby noszące soczewki kontaktowe
1. Noszenie soczewek dopasowanych samodzielnie
Jak się okazuje zdecydowana większość użytkowników szkieł kontaktowych, dokonała ich wyboru samodzielnie bez uprzedniej konsultacji z lekarzem specjalistą. Niezależnie od tego czy przymierzamy się do zakupu nowych okularów korekcyjnych, czy tak jak w tym wypadku soczewek, to ich doborem powinien zająć się doświadczony okulista bądź też optometrysta.
Nieodpowiedni rozmiar szkieł kontaktowych może w mniejszym lub większym stopniu uszkodzić rogówkę, co w efekcie prowadzi do wystąpienia silnych dolegliwości bólowych. Niezwykle istotne jest także by nie opuszczać gabinetu okulistycznego bez uzyskania praktycznej wiedzy tzn., nauczenia się prawidłowego sposobu zakładania i zdejmowania soczewek. Wbrew pozorom nie jest to takie proste zadanie jakby mogło się nam wydawać, zwłaszcza w przypadku osób, które do tej pory korzystały wyłącznie z okularów korekcyjnych.
2. Niezdejmowanie soczewek na noc
Zgodnie z opinią lekarzy okulistów nie ma nic gorszego niż spanie w szkłach kontaktowych. Jest to nie tylko nie wygodne, ale przede wszystkim bardzo niebezpieczne! To jedna z głównych przyczyn problemów ze wzrokiem, stanów zapalnych czy infekcji. Suchość oka, podrażnienie i zaczerwienienie to najczęściej występujące powikłania, z którymi zmagają się pacjenci zbyt długo noszący soczewki kontaktowe. Spanie w szkłach doprowadzić może do wystąpienia stanów zapalnych rogówki, a w skrajnych sytuacjach nawet do trwałego uszkodzenia wzroku!
3. Zakup soczewek u przypadkowych sprzedawców
Ten problem w dużej mierze dotyczy osób, które zamawiają szkła kontaktowe przez Internet. Kupując soczewki z niesprawdzonego źródła istnieje duże prawdopodobieństwo, że zamówiony po okazyjnej cenie produkt to w rzeczywistości tania podróbka, która nie spełnia ściśle określonych norm bezpieczeństwa. Dlatego też okuliści zachęcają do tego by szkła kontaktowe, podobnie z resztą jak okulary kupować wyłącznie profesjonalnych sklepach optycznych. Pamiętaj o tym, że niekiedy naprawdę niewielka różnica w cenie może przysporzyć wiele bólu i cierpienia.
4. Pływanie w soczewkach kontaktowych
Niewielu użytkowników soczewek kontaktowych wielokrotnego użytku, zdaje sobie sprawę z tego, że szkła należy bezwzględnie zdejmować przed kontaktem z wodą. Pływanie w soczewkach zwiększa ryzyko zakażenia różnego rodzaju bakteriami występującymi w naturalnych warunkach w wodzie. Bakterie te mogą przywierać do powierzchni szkieł, co jest częstą przyczyną poważnych schorzeń takich jak stany zapalne rogówki, które objawiają się bólem, zaczerwienieniem, pieczeniem, świądem, nadwrażliwością na światło itp.
5. Nieprawidłowa higiena
Każdy użytkownik soczewek kontaktowych powinien obowiązkowo przestrzegać podstawowych zasad higieny. Niestety aktualne statystyki pokazują, że w niewłaściwy sposób ze szkłami obchodzi się co trzecia osoba je nosząca. O czym zatem należy pamiętać? Zaczynając od początku, przed przystąpieniem do zakładania soczewek należy dokładnie umyć i wysuszyć dłonie, w końcu co zastało udowodnione to właśnie na rękach znajduje się największa ilość bakterii. Osoby, które korzystają z soczewek tygodniowych lub miesięcznych powinny zadbać także o ich odpowiednie czyszczenie i przechowywanie. W tym celu niezbędne jest nabycie specjalistycznego płynu do pielęgnacji (np. płynu wielofunkcyjnego) oraz pojemnika. Szkła należy obowiązkowo czyścić po każdym ich zdjęciu. Mechaniczne czyszczenie soczewek poprzez ich odpowiednie pocieranie i spłukiwanie skutecznie usuwają, aż do 95% bakterii znajdujących się na ich powierzchni. Pamiętaj, że na rynku dostępnych jest kilka rodzajów płynów, zanim zdecydujesz się, na zakup tego konkretnego upewnij się sprzedawcy czy jest on odpowiedni do posiadanych soczewek.