Jak chronić oczy przed niebieskim światłem?

Niebieskie światło emitowane przez ekrany urządzeń jest szkodliwe i coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę. Jednak nie każdy do końca rozumie, na czym polega zagrożenie i jak można bronić się przed niechcianymi skutkami jego oddziaływania. W artykule przedstawimy metody ochrony wzroku przed nadmiarem światła niebieskiego. Opowiemy więcej o okularach w Rzeszowie, które posiadają specjalne filtry.

Wszystko o świetle niebieskim

Światło niebieskie nazywamy inaczej światłem widzialnym i obejmuje zakres od 380-500 nm. Jego skrót to HEV (ang. High Energy Visible Light) i jest emitowane przez słońce i urządzenia elektryczne takie jak np. 

  • smartfony, 
  • telewizory, 
  • monitory komputerów i laptopów, 

Im urządzenie jest bardziej energooszczędne, to tym więcej światła niebieskiego wytwarza. Światło wytwarzane przez urządzenia cyfrowe ma inną charakterystykę widmową względem naturalnego. Pełni bardzo istotną funkcję m.in. reguluje rytm dobowy człowieka, poprawia jego samopoczucie, a także poprawia czas reakcji.

Czy światło niebieskie może być niebezpieczne?

Jest to bardzo ciekawa zależność, ponieważ światło niebieskie jest niezbędne do prawidłowego widzenia, a mimo wszystko może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Z czego to wynika? Zwyrodnienie plamki żółtej najczęściej dotyka ludzi w podeszłym wieku. Jednak rozwój technologiczny i rozpowszechnienie smartfonów i komputerów, spowodowało, że schorzenie to zaczęło dotykać coraz więcej młodych osób. W naszym organizmie powstaje coraz więcej wolnych rodników, które uszkadzają komórki wzrokowe, doprowadzając je do obumarcia. Niestety jest to proces nieodwracalny, a komórki obumierają stopniowo, co może powodować całkowitą utratę wzroku. 

W jaki sposób chronić swoje oczy przed światłem niebieskim? 

Jednym z najprostszych sposobów, które chronią nasze oczy przed szkodliwym światłem niebieskim, jest ograniczenie czasu spędzanego przed ekranami monitorów. O ile mamy wpływ na to w czasie wolnym, tak specyfika wielu zawodów wymusza na nas kilkugodzinną ekspozycję na światło niebieskie. Dlatego może nasunąć się pytanie: jak chronić się przed światłem niebieskim? Wyróżnić można kilka sposobów ochrony przed nim np.:

  • Okulary z filtrem światła niebieskiego
  • Dobre ustawienie monitora – tablet, smartfon oraz laptop powinny mieć funkcję obniżania temperatury kolorów wyświetlanego obrazu, a także go dostosowywać do zmiany warunków oświetlenia. Jeśli masz taką możliwość, to obniżaj natężenie jasności światła w monitorach tak często, jak tylko to możliwe,  
  • Aplikacje i programy, które przyciemniają ekran – korzystaj z darmowych wersji aplikacji lub programów komputerowych, które są odpowiedzialne za przyciemnianie ekranu oraz ograniczają emisję niebieskiego światła,
  • Filtry na monitor – ciekawą opcją są filtry na monitory, które regulują wydzielanie światła przez urządzenia. Niestety ich wadą jest zmiana rzeczywistych kolorów. W związku z tym filtry te nie są polecane grafikom lub dentystom.

Okulary w Rzeszowie, które posiadają filtr światła niebieskiego

Każdy sprzęt elektroniczny wymaga od nas przestrzegania zasad higieny pracy. Przede wszystkim warto pamiętać o stosowaniu systematycznych przerw, a także nie korzystanie z telefonów, komputerów i telewizorów przed spaniem. Należy pamiętać o zbilansowanej diecie, bogatej w luteinę i witaminę A. W trosce o nasze oczy nie zapomnijmy również o systematycznych kontrolnych badaniach wzroku u specjalisty. W razie potrzeby pomoże on w doborze właściwych okularów w Rzeszowie.